Pył, cząstki tłuszczu czy pleśń – to tylko przykłady zanieczyszczeń, jakie mogą zalegać w kanałach wentylacyjnych. W związku z tym, że ma to wpływ na zdrowie osób, które w takim pomieszczeniu przebywają, konieczne jest regularne czyszczenie wszystkich komponentów. Sprawdź, w jaki sposób – zarówno do diagnozowania problemu oraz pozbycia się go – podchodzą eksperci z Brawent!

Zanieczyszczenia w kanałach wentylacyjnych – dlaczego stanowią poważny problem?

Nagromadzenie zanieczyszczeń w kanałach wentylacyjnych ma wpływ na kilka aspektów. Po pierwsze, oddziałuje na zdrowie pracowników, którzy przebywają w takim pomieszczeniu. Wpływa również na efektywność pracy, jaką oni wykonują. Mało tego! Zabrudzenia poszczególnych elementów obniżają wydajność central wentylacyjnych, a zmniejszenie przepustowości kanałów (poprzez nadmierne zużycie wielu elementów) pośrednio prowadzi do wzrostu rachunków za energię elektryczną. Co więcej tam, gdzie czyszczenie wentylacji nie było wykonywane od dawna, może dojść do niedrożności. I awaria gotowa…

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Dlatego tak ważne jest to, by tego typu prace prowadzić systematycznie i kompleksowo. W diagnozie problemu należy zaś użyć specjalistycznego sprzętu. Przykładowo, żeby zweryfikować faktyczny stan kanałów wentylacyjnych, można przeprowadzić inspekcję wizyjną. Wiąże się to z wprowadzeniem do kanałów kamery cyfrowej. Takie działanie pozwala bowiem określić, czy czyszczenie jest w danym przypadku niezbędne. Jeśli chcesz wiedzieć, jak robią to fachowcy z firmy Brawent, sprawdź czym jest inspekcja wizyjna.

Poziom zanieczyszczeń a pomieszczenie, w którym dochodzi do pomiaru

Do klasyfikacji zanieczyszczeń, jakie gromadzą się wewnątrz kanałów wentylacyjnych, można podejść zarówno pod kątem przeznaczenia danych układów, jak i ich charakterystyki. Tolerancje zanieczyszczeń różnią się bowiem chociażby od tego, o jakim miejscu mówimy.

I tak, przykładowo, dla szpitali tolerancje te są niewielkie. Bo tam, gdzie przebywają osoby z różnymi schorzeniami, jakość powietrza musi być bardzo dobra. Inaczej jest zaś w pomieszczeniach biurowych – tam niektóre zanieczyszczenia fizyczne można zaakceptować. Z jeszcze inną sytuacją mamy z kolei do czynienia w dużych halach produkcyjnych, gdzie zanieczyszczenia wynikają głównie z charakterystyki produkcji i nie można ich zredukować do zera.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Jak się pozbyć zanieczyszczeń?

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że czyszczenie oraz serwisowanie musi obejmować nie tylko filtry (czyli coś, co jest najbardziej oczywiste), ale cały system wentylacji wraz z wszystkimi jego komponentami. Do usunięcia zanieczyszczeń kwalifikują się zatem również na przykład nagrzewnice, wentylatory, chłodnice, wymienniki ciepła i silniki.

Do czyszczenia elementów wentylacji można wykorzystać na przykład myjkę ciśnieniową albo obrotowe szczotki. W związku z tym, że tego typu prace są prowadzone na wysokości (na zwyżkach bądź podnośnikach), należy się do tego przygotować także od strony zabezpieczenia samych pracowników (odzież ochronna, kask, linka czy szelki to tylko przykładowe elementy obowiązkowe) oraz terenu wokół (grodząc taki obszar pachołkami) – tak, by bezpiecznie mogły się czuć również osoby postronne.

Gdzie szukać specjalistów od czyszczenia kanałów wentylacyjnych?

Ocena poziomu zanieczyszczenia kanałów wentylacyjnych wymaga pomocy fachowców, którzy nie tylko mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, ale też dysponują specjalistycznym sprzętem. W związku z tym, że wszystko sprowadza się do diagnozy problemu oraz jego rozwiązania, warto poszukać firmy, która podejdzie do sprawy kompleksowo i samodzielnie wykona pracę od A do Z, respektując jednocześnie wszystkie procedury bezpieczeństwa.

Zamów czyszczenie instalacji: 602 465 081 lub 500 666 694

Kamera cyfrowa, służąca do inspekcji wizyjnej, to podstawa. Wpuszczając ją do przewodów wentylacyjnych, można dokładnie zobaczyć ich wnętrze i na własne oczy przekonać się, czym oddychają ludzie przebywający w danym pomieszczeniu. W oparciu o taki obraz dokonywana jest wycenia usług, jakie w danym przypadku należy wykonać. To krok w stronę udrożnienia kanałów wentylacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *