Masz wrażenie, że wentylacja nie działa tak, jak powinna? Nie bagatelizuj tego przeczucia. Pewne sygnały warto potraktować na poważnie – z czasem mogą doprowadzić do poważnych problemów z instalacją i nie tylko. Opisujemy 7 objawów mówiących o konieczności wezwania specjalisty od wentylacji!
Niepokojące objawy związane z działaniem wentylacji
Jak rozpoznać, że wymiana powietrza w budynku odbywa się raczej nieprawidłowo? Najczęstsze niepokojące objawy związane z działaniem wentylacji dotyczą uczucia „braku powietrza”. Kiedy w pomieszczeniach cały czas utrzymuje się zaduch oraz nieprzyjemne zapachy, najprawdopodobniej przyczyną jest zmniejszone tempo wymiany powietrza. Wiele osób łączy jednak to zjawisko z nieregularnym wietrzeniem i nie podejmuje żadnych dodatkowych kroków.
Kolejnym powszechnym objawem jest widoczny kurz przy nawiewach i kratkach wentylacyjnych, który może świadczyć o zabrudzeniu kanałów. Większość uznaje jednak takie zjawisko za normalne i po prostu usuwa kurz podczas sprzątania. Żadnych podejrzanych sygnałów nie powinno się ignorować. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, na co właściwie trzeba zwrócić uwagę. Z tego względu wybraliśmy 7 objawów, które wskazują na potrzebę wezwania specjalisty od wentylacji:
Osłabiona wymiana powietrza lub słaba efektywność wentylacji
Sygnałami alarmowymi są m.in. uczucie „zastoju powietrza”, obniżony komfort (wrażenie duszności) oraz częste nieprawidłowości w działaniu systemu; specjaliści sprawdzą stan instalacji i wykonają odpowiednie prace, by przywrócić ją do pełni sprawności.
Widoczne zabrudzenia lub kurz przy kratkach wentylacyjnych
Duże nagromadzenie osadów świadczy o tym, że w kanałach zebrało się dużo zanieczyszczeń; konieczne jest ich usunięcie przez wykwalifikowanych ekspertów, którzy przeprowadzą czyszczenie na sucho i/lub mokro.
Słyszalne szumy lub inne niepokojące dźwięki z wentylacji
Dziwne odgłosy, takie jak buczenie, skrzypienie czy gwizdy, często świadczą o usterce wentylatora, poluzowanych elementach albo innych awariach wymagających interwencji fachowca; szybkie usunięcie usterki zapobiega powstaniu poważniejszych problemów.
Nieprzyjemny zapach utrzymujący się w pomieszczeniach
Utrzymująca się woń to objaw niewystarczającej wymiany powietrza, ale może również wskazywać na obecność grzybów lub pleśni w kanałach; w tym przypadku konieczne jest czyszczenie połączone z dezynfekcją, w celu zneutralizowania groźnych dla zdrowia mikrobów.
Częste alergie, podrażnienia dróg oddechowych
Złe samopoczucie osób często korzystających z pomieszczeń może być skutkiem zanieczyszczonego powietrza wentylacyjnego i niskiego poziomu tlenu; kontrola i czyszczenie wentylacji pomaga dbać o zdrowie, komfort oraz bezpieczeństwo ludzi przebywających w budynku.
Podwyższony poziom wilgoci lub pojawiająca się pleśń
Wykwity wilgoci na ścianach, woda osadzająca się na wyposażeniu, charakterystyczny zapach i trudności z oddychaniem to zazwyczaj oznaki zbyt dużej wilgotności powietrza; przyczyną najczęściej jest niewydolna wentylacja – specjaliści zdiagnozują i rozwiążą problem.
Zaparowane okna
Często zaparowane szyby, zwłaszcza w sezonie grzewczym, mogą świadczyć o zbyt wysokiej wilgotności powietrza i niewystarczającej wymianie powietrza w pomieszczeniach; fachowcy sprawdzą stan instalacji i podejmą odpowiednie działania.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Oczywiście dbałość o stan wentylacji nie jest tematem, którym warto się zainteresować dopiero wtedy, gdy zauważy się jeden z opisywanych wcześniej objawów. Zamiast naprawiać nieprawidłowości, lepiej im zapobiegać.
Bardzo ważne jest kontrolowanie stanu całego systemu wentylacyjnego. Z tego względu trzeba dbać o:
- regularność przeglądów – systemy wentylacyjne, szczególnie mechaniczne, powinny być sprawdzane co najmniej raz w roku; regularne serwisowanie jest kluczowe dla prawidłowego działania systemu;
- regularność czyszczenia – kumulacja zanieczyszczeń jest jednym z najczęstszych powodów drastycznego spadku jakości powietrza oraz występowania usterek technicznych;
- stan filtrów – zapchane filtry obniżają efektywność wentylacji i zwiększają zużycie energii;
- nieprawidłowości po remoncie – każda ingerencja w strukturę budynku (np. wymiana okien) może zaburzyć działanie naturalnej wentylacji; po jakichkolwiek zmianach warto wykonać kontrolę stanu instalacji.
Gdzie szukać specjalistów?
Jeśli zależy Ci na bezproblemowym działaniu wentylacji, korzystaj ze wsparcia wykwalifikowanych fachowców z wieloletnim doświadczeniem. Najlepiej wybrać ekspertów specjalizujących się w zagadnieniach związanych z wentylacją, którzy zajmują się przeglądami oraz czyszczeniem.
Wybierz zespół fachowców z firmy Brawent. Wykonają dla Ciebie badanie jakości powietrza oraz profesjonalną kontrolę stanu systemu (z użyciem nowoczesnych robotów do inspekcji wizyjnej), a następnie zaproponują odpowiednie rozwiązanie. Umów się na czyszczenie wentylacji w Poznaniu!
Zadzwoń 602 465 081 lub wypełnij poniższy formularz.