W kanałach wentylacyjnych gromadzi się kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Brud nie tylko zmniejsza wydajność całego systemu, ale też pogarsza jakość powietrza, zanieczyszczając je szkodliwymi drobinkami i alergenami. Stanowi również idealne środowisko do rozwoju groźnych mikrobów, m.in. bakterii i grzybów. Co więcej, może stanowić zagrożenie pożarowe. Niezwykle ważne jest, by regularnie dbać o stan instalacji. Wyjaśniamy, jak wygląda czyszczenie układów wentylacyjnych!

Jak wygląda czyszczenie układów wentylacyjnych?

Pierwszym etapem czyszczenia układów wentylacyjnych jest wywiad oraz analiza stanu instalacji. Pomocne jest korzystanie ze specjalnych robotów z kamerami, które wykonują inspekcję wizyjną – zostają wprowadzone do kanałów, co pozwala ocenić faktyczny poziom zabrudzenia oraz zidentyfikować rodzaj zanieczyszczeń. Dobór techniki i narzędzi zależny jest również od specyfiki pomieszczeń i obiektu.

Wyróżnia się dwie metody czyszczenia układów wentylacyjnych:

  • czyszczenie wentylacji na sucho – stosowana przy zanieczyszczeniach suchych; wykorzystuje się przy niej sprężarki powietrza, odkurzacze, szczotki mechaniczne, a także urządzenia odprowadzające i filtrujące zanieczyszczenia;
  • czyszczenie wentylacji na mokro – rzadziej stosowana metoda, zazwyczaj w obiektach przemysłowych i gastronomicznych; do czyszczenia kanałów wykorzystuje się specjalne środki chemiczne oraz narzędzia umożliwiające ich rozprowadzenie (obowiązkowe jest odpowiednie uszczelnienie i zabezpieczenie układu, by nie dopuścić do niekontrolowanego wycieku).

Dezynfekcja systemów wentylacyjnych

W niektórych przypadkach konieczne jest zadbanie o idealną czystość wentylacji, przez co wykonywany jest dodatkowy zabieg – dezynfekcja. W tym celu stosuje się specjalistyczne środki chemiczne, które skutecznie eliminują bakterie, wirusy oraz grzyby. Dokładne usunięcie mikrobów gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Po czyszczeniu dodatkowo przeprowadza się badania jakości powietrza, by mieć pewność, że spełnia wszystkie normy.

W placówkach medycznych dezynfekcja systemów wentylacyjnych jest wymagana, ze względu na rygorystyczne standardy sanitarno-higieniczne. Dzięki temu można zapewnić maksymalne bezpieczeństwo personelowi i pacjentom. W tym przypadku używane są certyfikowane środki, a także wykonywane są cykliczne obowiązkowe kontrole jakości powietrza.

Dlaczego warto czyścić i dezynfekować układy wentylacyjne?

Czysta, sprawna wentylacja to przede wszystkim:

  • dbałość o zdrowie osób przebywających w pomieszczeniach,
  • poprawa komfortu pracy,
  • prawidłowy, bezpieczny przewiew powietrza,
  • zmniejszone ryzyko awarii,
  • maksymalna wydajność instalacji.

Regularne czyszczenie wentylacji pozwala utrzymać optymalny przepływ powietrza oraz zapobiega rozprzestrzenianiu się kurzu, pyłu i mikrobów. Ma to istotny wpływ na samopoczucie, a także zdrowie i bezpieczeństwo osób przebywających w budynku. Dzięki temu są mniej narażone na choroby układu oddechowego, alergie, ale też migreny, uczucie słabości i senność.

Czyszczenie instalacji jest też inwestycją, która pomaga generować oszczędności. Brudne filtry i kanały zmniejszają wydajność całej instalacji przez większy opór w przepływie powietrza, co przyczynia się do większego zużycia energii przez wentylatory. To z kolei prowadzi do podwyższenia rachunków za prąd.

Czyszczenie wentylacji dodatkowo wydłuża żywotność całej instalacji. Czyste elementy są mniej narażone na uszkodzenia i są poddawane mniejszej eksploatacji. Podczas inspekcji można również szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości i usterki, zanim doprowadzą do poważnej, kosztownej w usunięciu awarii.

Bardzo ważne jest też to, że systematyczne usuwanie zanieczyszczeń z kanałów wentylacyjnych poprawia bezpieczeństwo pożarowe. Kurz oraz osady z łatwopalnych czy wybuchowych substancji lub pyłów nagromadzone w dużej ilości drastycznie zwiększają ryzyko zapłonu.

Czyszczenie instalacji odpylających

Ważnym zagadnieniem w przypadku zakładów przemysłowych jest czyszczenie instalacji odpylających. Dbałość o tę kwestię pomaga zapewnić bezpieczniejsze i bardziej przyjazne warunki pracy, a także chroni maszyny przed nadmierną eksploatacją czy awariami. W ten sposób redukuje się też ilość szkodliwych substancji dostających się do atmosfery, zgodnie z obowiązującymi normami środowiskowymi.

Do czyszczenia odpylaczy przemysłowych wykorzystuje się specjalistyczne techniki i narzędzia, które wykazują dużą skuteczność w usuwaniu najdrobniejszych zanieczyszczeń.

Kiedy należy przeprowadzać czyszczenie instalacji odpylających?

Czyszczenie instalacji odpylających jest wskazane wtedy, gdy obserwuje się:

  • spadki wydajności systemu,
  • wzrost zużycia energii elektrycznej,
  • zwiększoną ilość pyłu w pomieszczeniach,
  • częste awarie urządzeń wentylacyjnych.

Jak czyszczenie instalacji odpylających wpływa na efektywność energetyczną?

Regularne czyszczenie instalacji odpylających pomaga utrzymać optymalną efektywność energetyczną systemu wentylacyjnego. Usuwanie zabrudzeń zmniejsza opory przepływu powietrza, dzięki czemu wentylatory mogą pracować na standardowych ustawieniach i zużywają mniej energii. Dopilnowanie tej kwestii pozwala sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd oraz naprawy.

Zadbaj o czystość wentylacji i innych instalacji. Skorzystaj ze wsparcia specjalistów, którzy szybko, skutecznie oraz bezpiecznie usuną zabrudzenia.

Przeczytaj także