Temperatura i jakość powietrza mają ogromny wpływ na zdrowie ludzi. Z tego względu w szpitalach, klinikach i innych placówkach medycznych konieczne jest odpowiednie dbanie o stan wentylacji oraz klimatyzacji. W ten sposób chroni się pacjentów, personel i gości przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak kurz, pyły czy drobnoustroje. W tym wpisie wyjaśniamy, jak powinna działać wentylacja i klimatyzacja w podmiotach leczniczych!
Klimatyzacja i wentylacja a zalecenia dla podmiotów leczniczych
Podmioty lecznicze, a w szczególności szpitale, należą do grupy obiektów o wysokiej ocenie ryzyka związanego z możliwością wystąpienia zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Już na etapie planowania i projektowania obiektu konieczne jest zapewnienie odpowiednich warunków, w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem uciążliwości środowiskowych.
Nieprawidłowo funkcjonujące wentylacja i klimatyzacja mogą być przyczynami negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Państwowy Inspektor Sanitarny zaznacza, że najważniejsze jest:
- zapewnienie wentylacji wydzielonych pomieszczeń, grawitacyjnej lub mechanicznej,
- zapewnienie właściwej jakości powietrza wentylacyjnego dostarczanego do pomieszczeń, w zależności od ich przeznaczenia,
- usuwanie powietrza zużytego z pomieszczeń,
- dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczeń, w tym:
- utrzymanie minimalnego strumienia objętości powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniach przeznaczonych na stały i czasowy pobyt ludzi na poziomie co najmniej 20 m³/h dla każdej przebywającej osoby,
- utrzymanie strumienia objętości powietrza wentylacyjnego w klimatyzowanych oraz wentylowanych pomieszczeniach z nieotwieranymi oknami na poziomie co najmniej 30 m³/h dla każdej przebywającej osoby,
- rozdział stref wentylacyjnych – bez łączenia przewodów z pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych,
- kierunek przepływu powietrza wentylacyjnego – od pomieszczeń o mniejszym do pomieszczeń o większym stopniu zanieczyszczenia powietrza,
- brak recyrkulacji powietrza wentylacyjnego w obiekcie, a w przypadku konieczności jej zastosowania – przestrzeganie zaleceń właściwego państwowego inspektora sanitarnego; w budynkach opieki zdrowotnej – stosowanie recyrkulacji wyłącznie za zgodą i na warunkach określonych przez tego inspektora.
Więcej o oficjalnych wytycznych przeczytasz na: https://www.gov.pl/web/psse-puck/bezpieczenstwo-sanitarne-wentylacji-i-klimatyzacji-obiektow-podmiotow-leczniczych.
Bardzo ważne jest też przestrzeganie zaleceń co do konieczności przeprowadzania systematycznej kontroli stanu zanieczyszczenia systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych. W tym celu najlepiej jest regularnie wykonywać badanie jakości powietrza oraz inspekcję stanu instalacji.
Zalety zastosowania się do zaleceń
Prawidłowo wykonana i serwisowana wentylacja działa zgodnie z jej przeznaczeniem oraz nawet najbardziej restrykcyjnym wytycznymi. Jest wydajna, przez co pozwala utrzymać stały dostęp do powietrza najwyższej jakości – o optymalnej temperaturze oraz wysokim poziomie czystości. Zapewnia bezpieczeństwo i komfort wszystkim osobom przebywającym w budynku, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości mogących skutkować nałożeniem wysokich kar.
Niezwykle ważna jest konserwacja, a przede wszystkim higiena kanałów wentylacyjnych. Okresowe przeglądy zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się zanieczyszczeń wewnątrz instalacji. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na sprawność mechaniczną, ale też kwestie sanitarne – brud sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów i wielu różnych drobnoustrojów. Specjaliści kontrolując instalację zauważą wszelkie nieprawidłowości, od nagromadzonego kurzu, aż po usterki.
Szybkie wykrycie oraz usunięcie zanieczyszczeń zmniejsza ryzyko wystąpienia zagrożenia zdrowotnego, ale także awarii urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych. Zalegający kurz, pyły czy tłuste osady mogą prowadzić do m.in. zatkania filtrów, zablokowania kanałów wentylacyjnych czy zabrudzenia wymienników ciepła i elementów mechanicznych. Nagromadzenie brudu obniża sprawność systemu, wymusza większy pobór energii oraz przyspiesza zużycie podzespołów. W praktyce prowadzi to nie tylko do spadku efektywności instalacji, lecz także do wzrostu kosztów eksploatacji i ryzyka poważniejszych usterek.
Kto może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa sanitarnego?
Kwestie związane z konserwacją instalacji wentylacyjnej najrozsądniej powierzyć profesjonalistom. Zespół ekspertów stworzy harmonogram wymaganych kontroli, a następnie będzie o nich przypominać. Podczas inspekcji pracownicy uważnie skontrolują stan kanałów i innych elementów, korzystając m.in. z nowoczesnych zdalnie sterowanych robotów z kamerami. Po zidentyfikowaniu zabrudzeń dobiorą odpowiednie metody czyszczenia (na sucho / mokro + dezynfekcja).
W razie potrzeby doradzą również, jak lepiej dbać o działanie całej instalacji. Taka współpraca to inwestycja w wieloletnie bezproblemowe działanie wentylacji. Jest wygodna, opłacalna, a do tego pomaga spełniać wszystkie wymogi wynikające z przepisów. Potrzebujesz wsparcia w utrzymaniu bezpieczeństwa sanitarnego? Umów się na czyszczenie wentylacji w Poznaniu.
Zadzwoń 602 465 081 lub wypełnij poniższy formularz.