Centrala wentylacyjna jest wyposażona w wentylatory i filtry. Ich zadaniem jest wyłapywanie i usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, a tym samym utrzymywanie stałego przepływu powietrza w budynku. Ważną funkcję pełnią filtry tłuszczowe w centrali wentylacyjnej. Jak o nie dbać? Czy trzeba wymieniać na nowe przy każdym czyszczeniu wentylacji? W niniejszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania.
Filtry w centrali wentylacyjnej i ich rola
Centrala wentylacyjna to urządzenie lub system, który odpowiada za nawiewanie i wywiewanie powietrza z budynku, aby zapewnić możliwie najlepszą cyrkulację powietrza oraz kontrolować jego jakość. Istnieją różne rodzaje central, stąd też poszczególne systemy mogą się różnić funkcjami (niektóre np. odzyskują ciepło z odprowadzanego powietrza), ale nadrzędnym zadaniem każdej z nich jest zadbanie o optymalne parametry powietrza w budynkach. O to zadanie dbają przede wszystkim filtry w centrali wentylacyjnej.
Pomagają one w zatrzymywaniu i usuwaniu zanieczyszczeń o różnym pochodzeniu – np. tłuszcze, oleje, pyły, a by te nie dostały się do reszty instalacji. Regularna konserwacja filtrów tłuszczowych jest kluczowa dla poprawnego działania centrali wentylacyjnej, a tym samym do utrzymania dobrej jakości powietrza wewnątrz budynku.
Czyszczenie filtrów tłuszczowych w centrali wentylacyjnej
Regularna inspekcja przewodów wentylacyjnych to absolutna konieczność. Wówczas nie należy też zapominać o kontroli filtrów tłuszczowych (oraz innych, które znajdują się w danym systemie wentylacyjnym). Inspekcja wizualna pozwala określić, czy filtry są zanieczyszczone i wymagają czyszczenia lub wymiany. Jeśli widzisz, że filtry są pokryte tłuszczem, sadzą lub innymi zanieczyszczeniami – czas podjąć odpowiednie kroki! W wielu przypadkach filtry tłuszczowe można czyścić i nie ma konieczności ich wymiany. Ma to miejsce, gdy w sekcjach wyciągowych zainstalowane są wstępne filtry odbierające zanieczyszczenia z siatek metalowych.
Jak czyścić filtry tłuszczowe w centrali wentylacyjnej? Zawsze należy podążać za wskazaniami producenta, które znajdują się w instrukcji. Zwykle po prostu należy je umyć z wykorzystaniem gorącej wody pod wysokim ciśnieniem – wówczas nie jest niezbędne używanie żadnych środków chemicznych. Gdy jednak okaże się to nieskuteczne, należy sięgnąć po dedykowaną do czyszczenia filtrów chemię.
Kiedy wymienić filtry tłuszczowe w centrali wentylacyjnej?
Po czyszczeniu filtry mogą działać efektywnie przez jakiś czas, ale jeśli zanieczyszczenia skutecznie z nich nie schodzą, warto rozważyć wymianę. Częstotliwość wymiany filtrów tłuszczowych zależy od kilku czynników – to m.in. rodzaj centrali wentylacyjnej oraz typ zastosowanych filtrów. Nie bez znaczenia jest też intensywność eksploatacji systemu wentylacyjnego – częściej należy wymieniać je np. w kuchniach, gdzie pojawia się dużo tłustych osadów czy w halach produkcyjnych. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że zwykle producenci i dostawcy systemów wentylacyjnych podają wytyczne dotyczące częstotliwości wymiany filtrów.
Dlaczego należy dbać o filtry w centrali wentylacyjnej?
Czyste filtry tłuszczowe pozwalają na skuteczne działanie wentylacji. Należy pamiętać, że niewłaściwa konserwacja filtrów może prowadzić do licznych problemów z wentylacją, ale też do zwiększonego zużycia energii i pogorszenia jakości powietrza w pomieszczeniach. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo oraz zdrowie osób w nich przebywających. Zachęcamy zatem, by pamiętać o regularnej konserwacji i wymianie filtrów tłuszczowych, jak również o systematycznym czyszczeniu przewodów wentylacyjnych. Więcej na temat usługi czyszczenia wentylacji przeczytasz tutaj oraz we wpisach na naszym blogu.