Niekorzystne warunki w pomieszczeniach mają ogromny wpływ na samopoczucie przebywających w nich osób. Zdarza się, że jest to wyjątkowo zauważalne – mieszkańcy, pracownicy, klienci itp. zaczynają zgłaszać dyskomfort i nawracające problemy zdrowotne. Zjawisko to ma swoją nazwę – syndrom chorego budynku (SBS). W tym wpisie wyjaśniamy, czym właściwie jest oraz jak mu przeciwdziałać!
Czym jest syndrom chorego budynku SBS?
Syndrom chorego budynku (od ang. Sick Building Syndrome, SBS) to zespół dolegliwości zdrowotnych pojawiających się u osób przebywających w konkretnym budynku. Zazwyczaj dotyczy użytkowników pomieszczeń, w których często spędza się dużo czasu, jak np. biura, mieszkania czy szkoły.
Objawami syndromu chorego budynku są zazwyczaj:
- bóle głowy,
- uczucie zmęczenia,
- podrażnienie śluzówek,
- utrudnione oddychanie,
- drażliwość,
- problemy z koncentracją i pamięcią.
Symptomy ustępują lub zmniejszają się już w ciągu kilku godzin po opuszczeniu budynku. W większości przypadków nie stanowią duże zagrożenia, ale powodują duży dyskomfort. Z czasem problem może się nasilać, przez co doprowadzi do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.
W miejscach pracy niska jakość powietrza ma również negatywny wpływ na morale i wydajność pracowników. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia optymalnych warunków pracy. Dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie osób zatrudnionych to nie tylko obowiązek prawny, ale także element budowania zaangażowanego i lojalnego zespołu. Pracownicy, którzy czują się bezpiecznie i komfortowo, są bardziej zmotywowani i rzadziej mają potrzebę korzystania ze zwolnień lekarskich.
Przyczyny powstawania syndromu chorego budynku
Najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia przypadków syndromu chorego budynku jest nieprawidłowo działająca wentylacja. Problemem może być nie tylko awaria, ale też np. nadmierne zanieczyszczenie. Wadliwy system niedostatecznie wymienia powietrze, przez co akumuluje szkodliwe związki lotne oraz doprowadza do obniżenia zawartości tlenu w pomieszczeniach. W ten sposób w kanałach powstają warunki przyspieszające wzrost mikroorganizmów, pleśni i wilgoci.
Innymi częstymi przyczynami występowania syndromu chorego budynku są:
- palenie tytoniu w pomieszczeniach;
- materiały budowlane i wykończeniowe, a także wyposażenie emitujące lotne związki organiczne (np. farby),
- zanieczyszczone powietrze przenikające z zewnątrz do środka,
- zaniedbana klimatyzacja, będąca siedliskiem zarodników grzybów, pleśni i bakterii;
- nadmierna szczelność okien;
- nieregularne wietrzenie pomieszczeń.
Właściwa wentylacja odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu syndromowi chorego budynku, zapewniając stałą wymianę powietrza i usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń z wnętrza budynku. Dzięki niej:
- do pomieszczeń dostarczany jest świeży tlen, a stężenie dwutlenku węgla utrzymywane jest na bezpiecznym poziomie (kiedy zawartość tlenu spada poniżej 19,5%, pojawia się zmęczenie i złe samopoczucie; w źle wentylowanych pomieszczeniach poziom ten może spaść nawet do 17%, co jest już niebezpieczne dla zdrowia);
- usuwane są zanieczyszczenia chemiczne (np. lotne związki organiczne z mebli, farb, klejów czy dym papierosowy) oraz biologiczne (m.in. zarodniki pleśni, grzyby, alergeny, kurz);
- redukowana jest wilgotność powietrza, co zapobiega rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów;
- zapobiega się gromadzeniu nieprzyjemnych zapachów,
Prawidłowo działająca, odpowiednio konserwowana i serwisowana wentylacja pozwala utrzymać się wysoką jakość powietrza wewnątrz budynku.
Jak uniknąć powstawania syndromu chorego budynku?
Podstawą profilaktyki SBS jest regularna, skuteczna wentylacja wszystkich pomieszczeń. W tym celu konieczne jest:
- stosowanie nowoczesnych systemów wentylacji z możliwością kontroli i regulacji intensywności wymiany powietrza;
- częste wietrzenie (także zimą);
- regularne czyszczenie i konserwacja przewodów wentylacyjnych oraz klimatyzacji (minimum raz w roku);
- monitorowanie wilgotności powietrza (utrzymywanie jej na poziomie ok. 40-60%);
- stosowanie ekologicznych i niskoemisyjnych materiałów wykończeniowych;
- dbanie o czystość i regularne sprzątanie pomieszczeń (szczególnie przy wentylatorach i kratkach wentylacyjnych);
- ograniczenie źródeł chemicznych i biologicznych zanieczyszczeń.
Prawidłowa wentylacja nie tylko poprawia komfort korzystania z pomieszczeń – jest kluczowa dla zdrowia użytkowników. Minimalizuje ryzyko wystąpienia syndromu chorego budynku, zapewnia optymalną zawartość tlenu oraz pomaga utrzymać dobre samopoczucie i koncentrację. Co więcej, ma wpływ na czystość w pomieszczeniach oraz stan wykorzystywanego wyposażenia, m.in. sprzętu elektronicznego.
Osoby przebywające w pomieszczeniach Twojego budynku zaczęły skarżyć się na przewlekłe bóle głowy i inne przypadłości wskazujące na SBS? Nie czekaj – skorzystaj ze wsparcia profesjonalistów. Umów się na badanie jakości powietrza, by kontrolować sytuację. Specjaliści Brawent przeprowadzą kontrolę oraz wykonają czyszczenie wentylacji, a także podpowiedzą, jak zadbać o prawidłowe działanie całej instalacji.
Zainwestuj w komfort i zdrowie, odpowiednio konserwując i serwisując wentylację! Zadzwoń 602 465 081 lub wypełnij poniższy formularz.